Practice Schedules

Practice Schedules 2022 Girls - 17U Girls Platinum

     
Sunday20-Mar11:00AM-2:00PMTip-Off EventCourts
Tuesday22-Mar8:00PM-9:30PMPracticeCourts
Sunday27-Mar1:00PM-2:30PMPracticeCourts
Wednesday30-Mar8:00PM-9:30PMPracticeCourts
Saturday2-April11:15AM-12:45PMPracticeCourts
Tuesday5-Apr8:00PM-9:30PMPracticeIsaac Newton Christian Academy
Wednesday13-Apr8:00PM-9:30PMPracticeCourts
Tuesday19-Apr8:00PM-9:30PMPracticeCourts
Wednesday27-Apr8:00PM-9:30PMPracticeCourts
Tuesday3-May8:00PM-9:30PMPracticeCourts
Saturday7-May3:45PM-5:15PMPracticeIsaac Newton Christian Academy
Monday9-May8:00PM-9:30PMPracticeCourts
Tuesday17-May8:00PM-9:30PMPracticeCourts
Wednesday25-May7:15PM-8:45PMPracticeCourts
Tuesday31-May8:00PM-9:30PMPracticeCourts
Tuesday7-Jun7:00PM-8:30PMPracticeCourts
Thursday9-Jun7:00PM-8:30PMPracticeCourts
Tuesday14-Jun7:00PM-8:30PMPracticeCourts
Thursday16-Jun7:00PM-8:30PMPracticeCourts
Saturday25-Jun9:00AM-10:30AMPracticeCourts
Wednesday29-Jun7:15PM-8:45PMPracticeCourts
Thursday7-Jul8:00PM-9:30PMPracticeCourts
Wednesday13-Jul8:00PM-9:30PMPracticeCourts
Saturday16-Jul11:15AM-12:45PMPracticeCourts
Thursday21-Jul8:00PM-9:30PMPracticeCourts

Practice Schedules 2022 Girls - 17U Girls Red

17U Girls Red    
Sunday20-Mar11:00AM-2:00PMTip-Off EventCourts
Tuesday22-Mar8:00PM-9:30PMPracticeCenter Point Urbana High School
Sunday27-Mar1:00PM-2:30PMPracticeCourts
Wednesday30-Mar8:00PM-9:30PMPracticeCourts
Saturday2-April11:15AM-12:45PMPracticeCourts
Tuesday5-Apr8:00PM-9:30PMPracticeCourts
Wednesday13-Apr8:00PM-9:30PMPracticeCourts
Tuesday19-Apr8:00PM-9:30PMPracticeIsaac Newton Christian Academy
Saturday23-Apr12:00PM-1:30PMPracticeCourts
Wednesday27-Apr8:00PM-9:30PMPracticeCourts
Tuesday3-Mar8:00PM-9:30PMPracticeCourts
Saturday7-May4:30PM-6:00PMPracticeIsaac Newton Christian Academy
Monday9-May8:00PM-9:30PMPracticeCourts
Tuesday17-May8:00PM-9:30PMPracticeCourts
Wednesday25-May8:00PM-9:30PMPracticeCourts
Saturday25-Jun9:00PM-10:30PMPracticeCourts
Wednesday29-Jun7:15PM-8:45PMPracticeCourts
Thursday7-Jul8:00PM-9:30PMPracticeCourts
Wednesday13-Jul7:15PM-8:45PMPracticeCourts
Wednesday20-Jul8:00PM-9:30PMPracticeCourts

Practice Schedules 2022 Girls - 17U Girls Black

17U Girls Black    
Saturday19-Mar3:00PM-6:00PMTip-Off EventCourts
Tuesday22-Mar8:00PM-9:30PMPracticeIsaac Newton Christian Academy
Sunday27-Mar1:45PM-3:15PMPracticeCourts
Wednesday30-Mar8:00PM-9:30PMPracticeCourts
Tuesday5-Apr8:00PM-9:30PMPracticeCourts
Wednesday13-Apr8:00PM-9:30PMPracticeIsaac Newton Christian Academy
Tuesday19-Apr8:00PM-9:30PMPracticeCourts
Saturday23-Apr12:00PM-1:30PMPracticeCourts
Wednesday27-Apr8:00PM-9:30PMPracticeIsaac Newton Christian Academy
Tuesday3-May8:00PM-9:30PMPracticeCourts
Saturday7-May6:00PM-7:30PMPracticeIsaac Newton Christian Academy
Wednesday11-May8:00PM-9:30PMPracticeCourts
Tuesday17-May8:00PM-9:30PMPracticeCourts
Wednesday25-May8:00PM-9:30PMPracticeCourts
Tuesday31-May7:15PM-8:45PMPracticeCourts
Saturday25-Jun9:45AM-11:15AMPracticeCourts
Tuesday28-Jun8:00PM-9:30PMPracticeCourts
Wednesday6-Jul7:15PM-8:45PMPracticeCourts
Wednesday13-Jul7:15PM-8:45PMPracticeCourts
Thursday21-Jul8:00PM-9:30PMPracticeCourts

Tournament Schedules 2022 Girls - 17U Platinum

Day(s)DateTournamentLocation
Fri.-Sun.April 8th-10thPrep Girls Hoops Legacy Region Kick OffMinneapolis, MN
Fri.-Sun.April 29th-May 1stPrep Girls Hoops Legacy ClassicOmaha, NE
Fri.-Sun.May 13th-15thPrep Girls Hoops Midwest MeleeKansas City, MO
Fri.-Sun.May 20th-22ndPrep Girls Hoops LiveCouncil Bluffs, IA
Fri.-Sun.May 27th-29thPrep Girls Hoops Legacy Region FinalsMinneapolis, MN
Sat.-Sun.June 11th-12thCream City RiseWaukesha, WI
Fri.-Sun.June 17th-19thNorth Tartan - Summer JamBloomington, MN
Wed.-Fri.July 6th-8thBattle of the BestAmes, IA
Sun.-Tues.July 10th-12thTournament of ChampionsChicago, IL
Sat.-Mon.July 23rd-25thSummer FinaleDes Moines, IA

Tournament Schedules 2022 Girls - 17U Girls Red

Day(s)DateTournamentLocation
Fri.-Sun.April 8th-10thPrep Girls Hoops Legacy Region Kick OffMinneapolis, MN
Fri.-Sun.May 13th-15thPrep Girls Hoops Midwest MeleeKansas City, MO
Fri.-Sun.May 20th-22ndPrep Girls Hoops LiveCouncil Bluffs, IA
Fri.-Sun.May 27th-29thPrep Girls Hoops Legacy Region FinalsMinneapolis, MN
Sat. June 18th Run N' Gun Cedar Rapids, IA
Sun.-Tues.July 10th-12thTournament of ChampionsChicago, IL
Fri.-Sun.July 16th-18thFreedom ShootoutCedar Rapids, IA
Sat.-Mon.July 23rd-25thSummer FinaleDes Moines, IA

Tournament Schedules 2022 Girls - 17U Girls Black

Day(s)DateTournamentLocation
Sat.-Sun.April 2nd-3rdSpring Tune-UpAmes, IA
Sat.-Sun.April 9th-10thHawkeye City HoopfestCoralville, IA
Fri.-Sun.April 22nd-24thWindy City ClassicMilwaukee, WI
Sat.-Sun.May 14th-15thMidwest Spring ShowcaseAurora, IL
Fri.-Sun.May 27th-29thQueens of the CourtAppleton, WI
Sat. June 18th Run N' Gun Cedar Rapids, IA
Fri.-Sun.July 16th-18thFreedom ShootoutCedar Rapids, IA
Sat.-Mon.July 23rd-25thSummer FinaleDes Moines, IA

Rosters

Roster 2022 Girls - 17U Girls Platinum

NumberName HeightPositionGraduating ClassSchool
1SamanthaMcDonald5'6"Wing2023Dubuque Senior High School
2BryarDuweGuard2023Decorah
3LaneyPilcher5'7"Wing2023Jesup
7AndreaLopreato5'9"Forward2023Mount Pleasant Community High School
8RyanneHansen, ALT5'6"Guard2023Center Point-Urbana
11JosiePotts5'5"Guard2023Dubuque Senior HS
12EllaBockenstedt6'Forward2023Marion
14NicoleRick5' 10"Forward2023Center Point-Urbana
30AnnaKruse5'7"Wing2023Dubuque Senior High School
Head Coach:Roichelle Marble
Assistant Coach:Troy Ersland

Roster 2022 Girls - 17U Girls Red

NumberName HeightPositionGraduating ClassSchool
0OliviaMiller, ALT5'7"Guard2023Clear Creek Amana High School
4LaurenHaefner5'5"Guard2023Linn Mar
5AlyssaLux, ALT5'6"Guard2023Cascade
8KennedyKlostermann5'9"Guard2023West Delaware
10HaleyFrieden5'8"Guard2023Central Community School
11GraceStephenson5'9"Guard2023Marion
13ElizabethPoller5'6"Guard2023Platteville
16ElizabethLane5'10"Post2023Mediapolis
24BritainFerrie5'10"Wing2023Crestwood High School
33AlyssaGriffith5'9"Guard2023Vinton-Shellsburg
Head Coach:Shareece Burrell
Assistant Coach:Jaxson Foster

Roster 2022 Girls - 17U Girls Black

NumberName HeightPositionGraduating ClassSchool
5GracePark, ALT5'5"Guard2023CR Kennedy
6AdriannaBoulden5'6"Guard2024Jesup community high school
10EllahRolwes5'8"Forward2023Western Dubuque High School
13ClaireLadage5'8"Guard2023Solon
14TaylorVanderLeest5'9"Forward2023Grinnell High School
15MaKennaAltgilbers5'9"Guard2024Keokuk High School
31AlexMurphy5'11"Post2023Washington High School
33IzzyLederman5'11"Guard2023Waterloo West
34ChloeHeefner5'8"Post2023Prairie High School
Head Coach:Diamond Boyd
Assistant Coach:Remington Comried